نمایشگاه سرزمین خورشید از نگاه آب و رنگ

نمایشگاه سرزمین خورشید از نگاه آب و رنگ

پوستر نمایشگاه

نمایشگاه سرزمین خورشید از نگاه آب و رنگ در تاریخ 6 مهرماه 1397 شمسی و مصادف با 29 سپتامبر 2018 در موزه بزرگ خراسان واقع در شهر مشهد برگزار شد.

این نمایشگاه گروهی به مناسبت هفته گردشگری و با موضوعیت جاذبه های گردشگری خراسان رضوی زیر نظر محمد مدیرزاده در موزه بزرگ خراسان برگزار شد.

این نمایشگاه با هدف بررسی و مطالعه در حوزه میراث فرهنگی خراسان رضوی انجام شد. موضوعاتی با جهت گیری فرهنگ، تمدن و معماری اساس پایه گذاری این رویداد فرهنگی بود.

آثار خلق شده ترکیبی از سبک های رئال، نیمه انتزاعی و انتزاعی و با الهام از آثار باستانی خراسان رضوی به تصویر کشیده شد.

این نمایشگاه آثاری خلاق از هویت فرهنگی این نقطه جغرافیایی را به معرض عموم قرار داد که بتواند از این طریق یادآور فرهنگ و سنت باشد و ذهن مخاطبان را نسبت به میراث کهن به چالش کشیده و اندکی آن ها را به فکر فرو برد.

فرهنگ هر جامعه را می توان در هنر هر جامعه جستجو کرد. فرهنگ شامل تمدن، سنت، مذهب و شیوه زندگی مردمان گذشته است.

پس قطعا هیچ مکانی بهتر از موزه بزرگ خراسان شایسته نمایش این آثار فاخر نبود.

در این نمایشگاه هنرمند دو اثر از مجموعه ایران باستان با عنوان های، پی سوز و نشتیفان را در کنار دیگر هنرمندان به نمایش گذاشت.

 

اثر پی سوز از مجموعه ایران باستان

پیسوز مفرغی ایران باستان

این اثر زیبا و منحصر به فرد با زیرکی عناصر را در کنار یکدیگر گرد هم آورده است. هر عنصر شاخص در این ترکیب بندی زاویه دید خاصی دارد. رنگها بسیار زنده و مناسب انتخاب شدند. رنگ ها طوری انتخاب شده اند تا به بیننده حس قدمت آثار در تصویر را القا کند.

 

اثر نشتیفان از مجموعه ایران باستان

هماهنگ با شیب تپه در مقابل پهنای آسمان خلاقیت گذشتگان را نقل می کند.

این اثر یکی از آسیاب های بادی نشتیفان شهر خواف را به صورت آبستره به تصویر کشیده است. استفاده از زاویه دید ناظر ابهت این اثر را بیشتر کرده است . بطور کلی اثر از ترکیب بندی رنگ های سرد ایجاد شده که هنرمند با اضافه کردن رنگ زرد از سردی اثر کاسته است.

روستای نشتیفان در نزدیکی شهر خواف قرار دارد. به خاطر وزش باد های موسمی این منطقه، در گذشته از آسیاب بادی استفاده می شده است و اکنون پس از گذشت سالیان دراز این آسیابها منظره بی بدیلی را در آن منطقه خلق کرده اند. این آسیاب های بادی هم اکنون پس از گذشت چند صد سال همچنان فعال هستند.

مرکز میراث فرهنگی ایران با توجه به موضوع جالب و سبک انتزاعی هنرمند تابلو نشتیفان را برای مرکز آسبادهای ایران خریداری کرد و اکنون این اثر هنری در سازمان میراث فرهنگی ایران نگهداری می شود.

نمایشگاه گروهی آبرنگ (سرزمین خورشید از نگاه آب و رنگ)

اسامی هنرمندان شرکت کننده در این رویداد عبارتند از:

ساحل آردی

زینب آقایی

آرزو احدی اخلاقی

نسترن اخوان

یاسمن اخوی زاده

انسیه اکرمی

فرزانه اسحاقی

هاجر اعلمی

شادی پاشایی

فهیمه ثوابی

فریده جواهر زاده

معصومه روشنک

عاطفه سریری

گوهر الملوک شاهی

ملیحه شرف زاده

لاله قهرمان زاده

مریم عالیانی

سمانه غفاری

محمد علوی نهاد

رزیتا هنری

ارسال یک نظر